Proces

Square

Pivo Revak 

s rešpektom a láskou

Varenie piva berieme ako naše hobby. Nepozeráme na urýchlenie procesu, zníženie technologického času alebo ceny vstupných surovín. Každý druh piva historicky pochádza z rôznych krajín, kde vznikol. Používali sa rôzne vstupné suroviny, varné postupy, kvasničné kmene a s tým spojené časy a teploty. Do piva vnášame aj niečo naviac – éter, dušu, keďže nad každou várkou dozerá človek a nie počítač.

Našou snahou je priniesť Vám pestrosť chutí piva z celého sveta. Spojiť svetlé, karamelové a pražené chute sladov s korenistými, kvetinovými až citrusovými tónmi chmeľov v jemnej harmónii.

Veríme, že Vás pestrosť a jedinečnosť chutí naších pív očarí, prinesie Vám úsmev a dobrú náladu. Tešíme sa na vašu návštevu a spätnú väzbu!

Daj Boh šťastia!

Kvalitné suroviny

Výroba piva prináša so sebou zložitý proces, kde každý krok ovplyvňuje kvalitu a senzorické vlastnosti výsledného produktu. Predcíznosť je jedna z najdôležitejších zásad, ktorú dodržiavame. Keďže kvalitu piva ovplyvňuje aj počasie, ktoré má za následok zmenu parametrov jačmeňa a chmeľov, pri varení meráme rôzne veličiny medziproduktov aby výsledné pivo chutilo zakaždým rovnako.

Slad

Získavá sa sladovaním obilia (prevažne jačmeňa). Obilie sa zmáča vo vode, kde sa naštartujú enzymatické procesy rastu. Následne sa rast zastaví, zrno usuší a zbaví sa sladového kvetu. Takto upravený slad obsahuje enzýmy, ktoré v procese rmutovania štiepia dlhé škrobové reťazce na skvasiteľné cukry.

Špeciálne druhy sladov sa doťahujú pri vyšších teplotách, kde dochádza až k ich praženiu. Kombináciou svetlých a pražených sladov sládek zostavuje v receptúre farbu, silu a chuť. Do piva sa nepridávajú žiadne farbivá Všetko je prírodné!

Chmeľ

Dodáva pivu znamenitú horkosť a výsledné aróma.

Na svete existuje veľké množstvo odrôd:

  • Nemecké odrody
  • Americké odrody
  • České odrody
  • Slovinské odrody
  • Novozélandské odrody
  • Austrálske odrody
  • a iné…

Podľa štýlu piva sa volia jednotlivé odrody, ktoré odpovedajú danému druhu a krajine pôvodu odkiaľ pochádzajú.

Kvasnice

Sú to jednobunkové organizmy z čeľade húb. V pivovaroch sa používajú vyšľachtené kultúry, ktoré dodávajú pivu nezameniteľný charakter.

Podľa teploty kvasenia ich delíme na:

  • Spodné – nízke teploty kvasenia (prevažne ležiaky)
  • Vrchné – vyššie teploty kvasenia (IPA, APA, ALE, pšeničné pivá,…)

Voda

Nenápadná surovina, ktorá významne ovplyvňuje kvalitu a chuť. Voda je viazaná na región, v ktorom je pivovar umiestnený. Keďže v minulosti nevedeli z čoho pozostáva voda varili pivo z takých surovín, aby výsledný produkt chutil čo najlepšie. Tvrdá Burtónska voda plná sádrovca dala vznik štýlu ALE, ktorý je charakteristický pre Burtónsku oblasť v Anglicku. Spojenie svetlých sladov a mäkkej Plzenskej vody dalo vznik svetlému českému ležiaku Plzenského typu.

Zaujímavé recepty

Na remeselnom varení piva je krásne to, že sládok má množstvo surovín, pivných štýlov a môže z toho vytvoriť niečo jedinečné. Pri dodržaní určitých zásad a výpočtov sa dajú zostaviť vyvážené, viac alebo menej navoňané pivá. Plnšie alebo prázdnejšie telá, viac či menej horké. Svetlé, polotmavé alebo až čierne s praženými tónmi kávy. Ľahké letné, alebo silnejšie pivá na dlhé zimné večery.

Množstvo druhov sladov, chmeľov, kvasničných kmeňov, ich dávkovaním, kombináciou, technologickými výdržami a postupmi dáva vzrod ohromnému množstvu vôní a chutí.

Niektoré pivá si vyžadujú pri fermentácii mliečne kultúry, prípadne macerovať ovocie alebo dubové drevo, ktoré pivu dodávajú jedinečný charakter.

Našou snahou je pripraviť každý štýl tak, ako je to preňho charakteristické.

Veríme, že aj vy si nájdete v našej ponuke niečo čo vás chytí za srdce.

Technologické postupy

Šrotovanie

Úlohou šrotovania je narušiť celistvosť zŕn a sprístupniť endosperm vode. Zrná nesmú byť celistvé ani rozomneté na múku. Šupky tvoria dôležitú funkciu kyprenia mláta pri scedzovaní.

Vystieranie

Pošrotovaný slad sa vystrie do teplej vody. Nastáva boptnanie a mazovatenie rmutu. Taktiež dochádza k znižovaniu pH a aktivácii enýmov.

Rmutovanie

Ide o proces varenia, v ktorom sa využívajú časové výdrže pri dôležitých teplotách s účelom podpory enzymatických reakcií. Enzými postupne rozkladajú škrob na skvasiteľný cukor, prevažne maltózu a glukózu. Po úspešnom scukrení sladiny sa na konci zaradí výdrž pri 78°C, kde dochádza k inaktivácií enzýmov.

Scedzovanie

Rmut sa prečerpá na sitá, kde sa oddelí sladina od zvyšku mláta. Po stečení najsladšieho predku sa mláto ešte vysladzuje 78°C vodou, aby sa všetky cukry obsiahnuté v mláte dostali do piva.

Chmeľovar

Sladina sa povarí s chmeľom. Chmeľovar trvá od 60-90 min podľa druhu vareného piva. Dochádza ku sterilizácii mladiny, vyzrážaniu sa bielkovín, odparu nežiaducích látok spôsobujúcich v pive neželanú chuť. Mladina získavá horké silice z chmeľu ale aj jemné aromatické látky.

Chladenie

Horúca mladina sa musí čo najskôr zachladiť na zákvasnú teplotu. Kvasnice sú živé organizmy, pričom kontakt s vriacou mladinou by neprežili.

Precízna fermentácia

Po zachladení mladiny nastáva fermentovanie. Zdá sa, že sládok svoju prácu ukončil a na rade sú kvasnice.

Primárna fermentácia trvá 7 až 14 dní.

Sekundárna fermentácia trvá 6 až 8 týždňov.

Tento krok je najkritickejší pri výrobe piva. Nie nadarmo dávne kmene tancovali okolo kvasnej nádoby aby fermentácia prebehla úspešne. Dobre vykvasený nápoj zaručoval zdravie celému kmeňu.

Heslo sládkov: ,, Daj Boh šťastia!“ tiež poukazuje na pokoru pred živelnosťou kvasníc. To aké sú vitálne a ako precízne sú vyčistené nádoby a zariadenia, ktoré prichádzajú do kontaktu s pivom je veľmi dôležité pre zdarný výsledok.

Kvasničný kmeň dodáva pivu chuťový profil. Zmeny mutácií, autolýza (množstvo odumretých kvasníc v mladine), búrlivosť fermentácie a teplota – to všetko ovplyvňuje kvalitu výsledného piva. Preto na kvasenie a odležavanie kladieme veľký dôraz.

Dodržaná doba ležania

Ak kvasnice spracujú všetky skvasiteľné curky na alkohol a CO2 sadnú si na dne. Následne sa odstrelia a dochádza k sekundárnej fermentácii, kde sa pivo dosycuje a sedimentáciou vyčíri.

Jedinečná chuť

Výsledkom celého úsilia je niečo magické. Niečo čo Vám roztiahne zreničky a vyčarí úsmev. Pre tento pocit šťastia a veľa kladných ohlasov nás stále baví pripravovať Vám len to najlepsie pivo na svete. Naše pivo pre Vás pripravujeme s rešpektom a láskou.